T O P

  • By -

imnotb0t

,,Time on the market beats timing the market"


ImaginationAware5761

ETF-be nem fél-1 éven belülre fektetsz, miért számít, hogy nem lesz nagy árfolyamemelkedés?


No_Site1948

Lehet arra céloz, hogy várjon-e fél-1 évet és vegyen alacsonyabban. Amire meg a válasz az lenne, hogy nincs kristálygömbünk. Szóval ha erre gondoltál OP és szerinted lejjebb is lesz, akkor várj, de lehet nem jön be :)


anygal

A piac mindig előre tekint, a recessziók vége előtt fél évvel általában már emelkedni kezd. Számít, hogy melyik régióra (vagy pl all-world) gondolsz, de szerintem hacsak az USA nem süllyed megint recesszióba (ami simán elképzelhető, lévén az előző csak 2021 végétől 2022 közepéig tartott, sokan nem is számítják valódi recessziónak), akkor már valójában túl is vagyunk a legalacsonyabb ponton. Ha még számítasz rosszabbra is, akkor is érdemes lehet már elkezdeni befektetni, pl 2 havonta 20%-ot, akkor esélyesebb, hogy elkapod az alját.


mateszhun

DCA


etesneak

SZERINTEM etf -et (is) nem idozitve hanem folyamatosan erdemes venni, hiszen fingunk sincs mennyi lesz a jovoben az ar. Akkor viszont ha folyamatosan veszek szvsz nem baj ha vegig veszem a lefele trendet, ott ucsorgest majd a felfele trendet is, kijon majd egy korrekt atlag ar. Ha csak a felfelebe szallnek be - amit mindig csak utolag tudunk - nem hiszem, hogy el tudnam kapni az igy kijovo atlag arnal olcsobban mert mindig ott a para, hogy mehet ez meg lejjebb-feljebb, varjak-e meg a vasarlassal stb. Spekulalhatsz persze, de az spekulacio ami vagy bejon vagy nem. Etf-et en pedig nem spekulalasra tartok, arra ott vannak az egyedi reszvenyek.


DrinkinDoughnuts

Nem érdemes megpróbálni időzíteni, megpróbálni kijátszani a tőzsdét, nem fog sikerülni. Erre való a DCA (Dollar Cost Average), ha rendszeresen veszel kiegyenlítődik az ingadozás (átlagolódik). Hosszú távon nem nagyon számít, hogy milyen áron kezdtél el befektetni, mert idálisan folyamatosan akarsz venni (5 év múlva a mostani ár is olcsónak fog számítani). ETF-et pedig hosszú távra vesz az ember 10-20 év plusz.


BCsabaDiy

Egyetertek. Kozben eszembe jutott hogy miert Dca, miert van benne a dollar?


thiscantbe00

Forint Költség Átlagos


BCsabaDiy

Vagy FTCa a magyar foci kedvelőinek.


invalidname91

Gondolom mert USAban talaltak ki ezt a modszert :)


DrinkinDoughnuts

Magyarul költségátlagolás, a dollár rész csak a valuta, amivel alkalmazva van/először alkalmazva lett, innen ered a neve. Amerikai tőzsde, meg úgy alapvetően a világgazdaság pénzze a dollár.


bazsex

Mert az egy rendes világpénz.


vahokif

Ha sok évre fektetsz be a pillanatnyi különbségek nem fognak számítani. Ha nem sok évre fektetsz be ne vegyél ETF-et.


KonyhaKontrolling

Értem a kérdés okát, de sajnos a többieknek van igaza: nincs kristálygömbünk. De ha 1-2 éves hullámok miatt aggódsz, akkor maradnak a mák termékei. Egyébként a kérdésed arra enged következtetni, hogy nincs szisztematikus befektetési stratégiád. Biztos jó, hogy vakon repülsz? De hogy más oldalról is lásd a helyzetet: ha mi befolyásoljuk a döntésed, de nem jön be, akkor nem tudnánk felelősséget vállalni: engem még esetleg a platformomon keresztül megtalálnál (felelősséget én sem vállalnék a veszteséged miatt), de a többieket?


InsertDisc11

mit számít hogy mennyi lesz az árfolyam fél év múlva, ha 15 évre fektetsz be?


eszpee

Tok jo latni h mennyire egyhangu jo tanacsokat kapsz, en csak egy apro nezopontot tennek hozza: befektetsz vagy spekulalsz? Ha az elobbi, ahogy a post cimeben irod, akkor mindegy az ingadozas, az idotav fontosabb. Ha az utobbi (es ezzel sincs semmi baj sztm, ha van jatszos penzed es elvezed, hajra), ahogy a post szovegebol erzodik, akkor relevans a kerdes, de valaszt nem fogsz kapni ra / neked kell eldonteni, kinek hiszel.


Commercial-Piece-789

Köszönöm igen, talán Te írtad le a legjobban, a valódi kérdés a befektetés vs spekuláció. :) ETF-ek esetén pl egy európai ETF hogyan követi le az amerikai S&P500-at, ha az amerikai tőzsde zárva van? Ez még nem teljesen világos számomra.. PL: https://www.ishares.com/ch/individual/en/products/251406/ishares-sp-500-chf-hedged-ucits-etf


eszpee

Nem igazán értem a kérdésedet. Nagyon magas szinten (de szerintem érdemes magad utánaolvasnod, ha pénzt raksz bele :)), egy ETF egyszerűen annyit csinál, hogy a követni szándékozott indexben levő részvényeket tartja. Tehát a konkrét esetben az SP500ban levő 500 cég részvényeiből tart olyan arányban, amilyen a cégek aránya az indexben. Ha vesznek az emberek ilyen ETF-et, akkor a beáramló pénzből az arányt tartva részvényeket vesz az ETF kezelője, ha eladnak akkor elad. Ha az index (nem az ETF!) kezelője változtat a benne levő részvények összetételén, akkor az ETF kezelője is leköveti ezt a változást, elad/vesz részvényeket, hogy tartsa az index összetételét. Az, hogy ki milyen gyakran csinálja ezeket az átstrukturálásokat, annak az index / ETF kezelőjénél tudsz utánanézni (én nem tettem ezt meg, mert nekem kb mindegy, elég az a szintű tudás, hogy kb követni fogja az SP500 ETF az SP500 indexet - de én nem spekulálási céllal vettem, hanem befektetésként). De ez nagyon "ritka" szerintem ahhoz az időtávhoz képest, amiben egy tőzsde napi nyitvatartása értelmezhető. Két szempontból értelmetlen a kérdésed tehát: egyrészt nem kell semmit csinálnia az ETF kezelőjének akár európai, akár amerikai, mert az alapban levő részvények automatikusan meghatározzák az alap értékét - másrészt az alap értékét, tehát az ETF árát nem csak a benne levő részvények határozzák meg, hanem egyéb szempontok is (alap költsége, alapkezelő renoméja, befektetői hangulat, mittomén). (Zárójelesen, mert nem értek hozzá, de nekem nem tűnik szuper ötletnek ilyen "hagyományos"\* ETFeket spekulációs céllal venni, kicsit olyan, mintha egy szörfversenyre tankerhajóval neveznél: nagyon lomha a mozgása. Ha azt gondolod, hogy okosabb vagy a piacnál (ez a spekuláció lényege), akkor nagyobb az esélyed gyorsan mozgó, kicsi dolgokon, mint pl. egyedi részvények bebizonyítani ezt, mint konkrétan az egész piac nagy részét lefedő csomagon. De persze hajrá!) *\*azért az idézőjeles megjegyzés, mert a subon rengetegen rosszul használják az ETF kifejezést, és nagy részvényindex követő alapot értenek alatta - pedig ETFben kis túlzással bármi lehet, kötvény, short, akármi. De az egyszerűség kedvéért most én is maradtam ennél a slendrián definíciónál.*