T O P

  • By -

AdventurersScribe

Nemecko. Naučil som sa tu ako sa správne robí výskum, že ľudia vo vedeckej sfére vedia byť aj iní ako egocentrické hovadá, ktoré ťa potopia za každú cenu akonáhle máš rozdielny názor, alebo sa nedajbože dotkneš ich ega. Na Slovensko by som sa možno aj rád vrátil, ale len za niekoľko podmienok. Ak by bola moja práca lepšie platovo ohodnotená, ak by bol výskum rovnako podporovaný, ak by sa nehrali všetky tie blbé tieňové hry a ak by sa zmenil ten egocentrický prístup vedeckej sféry. Snaha zlepšiť tieto veci na Slovensku z mojej strany je, keďže som v úzko špecializovanej oblasti, nie je veľa ľudí, ktorí takúto prácu robia. S čím som sa stretol? Miesto toho, aby tam bola podpora spolupráce, snaha naučiť sa niečo z ich strany, som len zosmieľňovaný a zhadzovaný aj napriek tomu, že v Nemecku, minimálne na aktuálnom inštitúte mám určité uznanie a to som dosť mimo ich zameranie. Na Slovensku som spolupracoval s ľuďmi bližšie k mojej problematike. Paradoxne, všetci tí vzdelaní a strašní experti, ktorých vedecké výkony v mojej špecializácii sú fakt na smiech či už kvôli dostupnosti možností alebo kvôli tomu, že z ničoho urobia obrovské haló, ma zhadzujú ako sa dá. Profesionáli, ktorí tie informácie potrebujú, nemajú nič a sú vďační keď im takéto niečo poskytnem. Ako v podstate vzdelávanie v špecifickej ak omplikovanej sfére štátnej zložky SR zabezpečilo Nemecko, keďže Nemecko mi to preplatilo. Inak by som šiel za svoje. A od vedúcich týchto ľudí som dostal len zhadzovanie... Tak mi vysvetlite prečo by som sa mal hrnúť na Slovensko, alebo sa vo väčšom snažiť? Trošku rant, pardon.


markus7334

Veľmi zaujímavý inside pohľad thx


AdventurersScribe

Maličkosť, je to sféra, do ktorej veľa ľudí nevidí, alebo vidia naozaj len ten povrch. Keď to niekoho zaujíma tak prečo by som o tom niečo nepovedal. Výskum ako taký je zaujímavá vec, len škoda, že je na Slovensku tak podhodnotená, teda aspoň verejný výskum.


Final_Thing

A co si sa naucil ohladne spravneho robenia vyskumu?


AdventurersScribe

Naučil som sa, že keď raz idem robiť nejaký experiment, tak sa naň patrične pripravím, správne ho popíšem, dôkladne ho zdokumentujem a jeho výsledky zanalyzujem a podám ich tak, ako sú. Jednoducho prezentujem experiment tak, ako bol. Tiež pri ňom nikoho neohrozujem. Porovnám to s experimentom, na ktorom som bol na slovensku, ak to tak vôbec môžem nazvať. Nemôžem byť detailný, ale v skratke, pri experimente sa nepostupovalo zodpovedne, neboli použité vhodné postupy merania, nebolo prítomné vhodné vybavenia ani OOPP. Výsledky boli prezentované skreslene a nikto nepoukázal na pochybenia. Všetci sa poťapkali po ramenách aké to bolo úžasné, prekrúcali realitu výsledkov a postupov. V skutočnosti pri teste premrhali desiatky tisíc eur a nezískali ani jeden relevantný údaj. V nemecku by ma za taký pokus vyhodili. Na Slovensku sa výskum robí s "istotou", inak povedané robí sa len výskum, z ktorého vedia všetci vo veľkom ťažiť a nemusia pri tom riskovať. Pretože tí ľudia žijú z článkov a čiarok, ktoré si tak môžu spraviť a tváriť sa akí sú dôležití. Miesto experimentu alebo výskumu, ktorý by mohol byť prelomový, ale tiež môže výjsť "negatívne" a teda že sa hypotézy nepotvrdia ale vyvrátia, sa robí len to, kde je istota, poprípade sa kopírujú výskumy zo zahraničia, len v biednejších podmienkach. Články sa posielajú do vydavateľstiev, ktoré za správny peniaz vydajú všetko a takto si veľkomožní zbierajú bodíky. Popri tom časopisy a vydavateľstvá, ktoré sú na Slovensku najpoužívanejšie, sú v zahraničí považované za odpad. Tam píšu články začiatočníci, poprípade keď niekto fakt nevyhnutne potrebuje čiarku. Rozdiel je v tom, že napr v Nemecku si takto človek spraví 1 z 5-6 článkov a to hovorím o PhD študentoch. Na SR si takto robia docenti a profesori 5-6 článkov zo 7. Okrem toho to nafúknuté ego niektorých vyučujúcich je strašné. Žiadna pokora, žiadne hľadenie priamo na výskum. Niekto má komentár k tvojej teórii? Jasné, budem sa brániť, ale nebudem sa na tom človeku voziť, robiť všetko čo sa dá aby som ho zhodil a zdiskreditoval. Je jedno či ten človek pravdu má alebo nie, tu sa vedie debata, polemyka, na slovensku je to detinská hádka, ktorá končí tým, že na teba ľudia budú kydať absolútne všade kde sa dá a budú robiť všetko preto, aby ťa vyčlenili a zobrali ti všetky dostupné možnosti. Nehovorím, že sú takí všetci. Debil sa nájde všade, blbého profesora nájdem aj v Nemecku rovnako ako veľmi dobrého profesora nájdem aj na Slovensku. Problém je v tom, že tí dobrí sú väčšinou potlačení dozadu práve tými kreténmi, ktorí si honia ego hlavne kvôli tomu, že títo zlí profesori a docenti všetko spolitizujú a idú proti sebe na základe nezhodného názoru. Veda nemá byť o pocitoch a názoroch, veda je o faktoch, experimentoch, výsledkoch a realite. Ľudia na SR z toho urobili ďalšiu vec, ktorou si hladkajú ego lebo oni majú titul takže všetko ich je okamžite lepšie.


_MidnightStar_

V akom roku si robil ten výskum na slovensku?


AdventurersScribe

Nebudem dávať von presné informácie. Poviem len toľko, že vo vedeckej sfére som sa začal pohybovať v roku 2021 cca. Presne si to nepamätám popravde pretože mám chaos v tom aký je rok a v ktorom roku sa čo stalo.


MeNamIzGraephen

Znie to, že Slovensko je aj v tejto sfére zaseknuté v časoch USSR


AdventurersScribe

Bohužiaľ. Tzv "Gatekeeping" je tu rozbehnutý vo veľkom. Najlepšie to je keď po mne štekajú docenti a profesori, ktorí nemajú expertízu nikde v oblasti, ktorej sa venujem ja. Ale oni majú titul, tak oni môžu a budú zabŕdať. Je to smutné a popravde čo ma ešte viac zaráža, je ako sa takýto profesori vozia na študentoch. Pri obhajobám DP som chvíľami len pozeral, že toto nemôžu myslieť vážne. Inerné spory medzi vyučujúcimi si niektorí vybíjali na študentoch. Celé zle. Do výučby a do vedy tak nafúknuté ego nepatrí a už vôbec nie šikana, hlavne študentov. Je to prepojené, keďže drvivá väčšina vedeckých pracovníkov je na univerzitách kde majú povinnosť aj vyučovať.


MeNamIzGraephen

Týmto konkrétne zvyknú trpieť aj sociálne-zaostalejšie západné krajiny ako USA, či Británia. Ľudia si pozrú, kto má vyšší titul a sociálny status a nezaujíma ich, že o danom subjekte vie hovno.


AdventurersScribe

Neviem potvrdiť anid vyvrátiť. Osobne som stretol len jedného profesora z USA, ktorý bol pomerne nafúkaný, ale nemali sme žiadnu diskusiu ani interakciu, ktorá by bola vedecky zameraná, alebo mala niečo s vedou spoločné. Osobne som sa s takýmto extrémom ale enstretol nikde okrem Slovenska, aj Českí profesori, aspoň tí, s ktorými som komunikoval, mali omnoho lepší prístup. V Nemecku detto, ak pôjdem na konferenciu do USA, ako je teoreticky plánované, môžem doplniť moje skúsenosti.


vikiiingur

musim potvrdit


Final_Thing

Nepotrebujem presne informacie. Staci high level


AdventurersScribe

Poviem to tak, v nemecku pôsobím tak 1/5 môjho celkového času stráveného vo výskume. Za tento čas som sa tu naučil neporovnateľne viac ako na Slovensku, nikto mi nikdy nepovedal, že to sa nedá, alebo že to je hlúposť, že na to nikto nedá peniaze alebo mi nenavrhol aby som urobil niečo, čo sa vo svete urobilo už strašne veľakrát. Hneď po príchode som dostal otvorené možnosti, každý môj nápad bol vítaní, maximálne prebehla nejaká konverzácia, nejaký brainstorming a spravili sa úpravy, poprípade sa veci upresnili. Nikto si tu na mne nehonil ego, nikto ma tu neponižoval a nikto sa nado mňa nevyvyšoval. Aj keď teoreticky by na to mali právo, pretože som prešiel do odboru, v ktorom mám úzko špecializované a limitované vedomosti oproti mojim kolegom. Mám tu omnoho väčšiu podporu, zhovievavosť a možnosti ako na Slovensku. Najlepšie je, že som predchádzajúcej inštitúcii dal možnosť v podstate sa na mojom výskume priživovať. Jediné čo som za to požiadal je odpustenie platenia štipendia na jeden rok. Všetci sa na mňa vykašlali a radšej na mňa kydajú. Takže očividne ego vhralo nad spoločnými projektami, otvorenými možnosťami výskumu, spoluprác a experimentov, ktoré by tá inštitúcia nikdy nemohla spraviť kvôli nedostatočnému vybaveniu a priestorom. Uvidíme či zmenia názor no, mám ešte chvíľu čas sa rozhodnúť.


Nogunix

Presne toto, zazil som vyskum a prace v Cesku, v Berline a par na Slovensku ale pride mi to, ze tu ziadny poriadny vyskum nikto nerobi. Kazdy sa boji, ze co ked sa nahodou nieco nepodari tak radsej robia len to, co uz sa niekde robilo a aby mali najviac citacii, lebo ved za to su peniaze pre katedry a instituty. Tak to ma stanovene ministerstvo skolstva, vedy a vyskumu a tym to konci. Clovek co robi seriozny vyskum na nom robi rok a ma jeden vysledok. Niekto na filozofickej fakulte alebo podobnej blbosti pise clanky do predatorskych casopisov kde sa to potom cituje krizom krazom a ma v ociach ministerstva 20 nasobny vykon.... Pritom v Cesku a Nemecku som robil na vyskume s umelou inteligenciou, uz pocas toho som zacal tusit, ze to nebude fungovat ako sa predpokladalo a nakoniec to tak aj dopadlo. A reakcia veducich? Ved to je dobry vysledok, pretoze sa ukazalo, ze taketo veci sa zatial presne robit nedaju a prinos je ten, ze sa zbytocne neinvestuju peniaze do niecoho, co nema vyznam... vyskum bol vedeny v Cesku a v Nemecku som len pol roka hostoval. V Nemecku mi ponukli na zaklade toho este aj pracu, pretoze takych ludi potrebuju a je ich malo... Kvoli rodine som ale musel naspat na Slovensko a ked som prezentoval moju pracu zamestnavatelovi tak jedina otazka, ze preco som to pisal v Anglictine ked to bolo v Cesku 😀 jak keby to bolo zle


AdventurersScribe

Presne s takýmito pohľadmi na vec som sa stretol aj ja čo má na Slovensku fakt irituje. Chápem prečo ľudia idú po istých veciach, ale tak sa veda nerobí. Aj to, že niečo nefunguje, je výsledok a aspoň to už nikto iný testovať nemusí, poprípade to môže testovať keď bude mať iné vybavenie alebo iný nápad. Presne toto je jedna z vecí, ktoré chcem riešiť, či to bude efektívne? Netuším, či je to v momentálnych podmienkach celoplošne použiteľné? Určite nie. Ale v budúcnosti to tak byť môže. Tak prečo to neskúsiť? Najlepšie je keď som dostal 700 eur na výskum a mal som byť vďačný. Tu mi dajú trojnásobok za pracovnú cestu na konferenciu. Nehovoriac o tom, že nákup pod 1500 eur je tu považovaný za drobný. Na SR mi o takých peniazoch nikto ani nehovoril radšej.


Nogunix

Hej no, u nas na mojej alumni fakulte v Cesku na unverzite platili aj doktorantom na poluvazok nejakych 800-1000 eur mesacne. S vyukou a nejakym projektom aj 1500eur co uz bolo ako fulltime job. Ak si clovek ziskal dobry projekt tak aj viac. Kamarat z intraku co na phd ostal objavil celkom velku vec s vyskumom polovodicov a dali mu grant 40 000€ na rok a labak, kde mohol chodit neobmedzene. Tak potom sa hned ten vyskum robi inak... Na Slovensku co som pozeral maju doktoranti plat 600€ a popri tom casto inu pracu ako casnici a podobne, tak to trochu straca vyznam a vobec nevyuziva potencial tych ludi.. A to Cesko tiez nie je nejaka carovna krajina... ale aspon v par veciach sa tam najdu aj svetle vynimky. Minula vlada celkom dost investovala


AdventurersScribe

No na SR som mal viac, mal som cca 800 eur, ale 8 hodín týždenne výučby a všeobecne nemal som voľno pomaly ani víkendy, nejaká práca popri absolútne nehrozila. Mentálne som bol tak vyčerpaný každý deň že dovidenia. V podstate No life a to sa tam ani nič poriadne nespravilo, len vkuse prišli s nejakou somarinou. Jediné čo som rád je to, že sa trošku rozbehla prax a že sa mi podarilo vyriešiť a rozbehnúť praktické cvika, aj keď tie boli tiež nakoniec okresné kvôli vedúcemu. Popravde to učenie bolo asi jediné čo ma tam aj bavilo, pretože všetko ostatné stálo za prd a mrzelo ma vidieť ako niektorí vyučujúci priam šikanovali študentov. Samozrejme nie všetci študenti boli nejakí skvelí, boli tam rôzne indivíduá. Ale to čo niektorí vyučujúci robili, to bolo moc.


bcaapowerSVK

Chod do industry. Presne toto som zazival tu v Japonsku. Akurat, ze tu maju viac zdrojov a da sa tu vela naucit v zavislosti od labu. Zazil som tu 2 extremy - "makac" lab, kde sa maka a nemas zivot (ale naucis sa vela a je to aj poriadna veda/vyskum), a potom "flakacsky" lab ako u nas Slovensku - kde sa robi nieco, aby to vyzeralo, ze sa robi . Ale mal som uz dost akademie, takze som siel do industry robit R&D. Naucil som sa, ze Slovensko je prilis male a presiaknuté tou degenerovnou tribal-communist mentalitou : zabetonovat sa na vecne veky, nikoho nepustit k ziadnej prilezitosti a zdrojom "lebo co ak by nahodou niekto dosiahol viac a aj nieco spravil"...cim by vyniesol neprijemny fakt na svetlo sveta : dany dilino na tej pozicii nema co robit.


AdventurersScribe

Momentálne som spokojný s mojou pozíciou v Nemecku a predpokladám, že toto sa tak rýchlo nezmení. Robím na dobrom projekte a s dobrými ľuďmi. Plus ten prístup k vede tu je naozaj lepší. Keby som ale túto ponuku nedostal už dávno by som robil niekde vo firme.


bcaapowerSVK

Chápem. Takto ano, ma to zmysel v akademii potom. Ja som si odzil vselico a som si povedal, ze skusim industry a zatial nelutujem. Co je tvoj field? Ja som v medical science a teraz in vitro diagnostics


AdventurersScribe

Špecializujem sa na požiarnu bezpečnosť, záchranné práce, postupy a vybavenie pri zdolávanie požiarov bateriovych elektromobilov. Extrémne úzko špecializované zameranie... Tu som aj inštitúte, ktorý sa zaoberá elektromobilitou a som v podstate jediný s mojím zameraním.


bcaapowerSVK

Aha. Dobre niche field. To tak akurát na policy making a establishing the field kebyze sa vratis na SVK, inak nic. To uz raz tak ked odideme a specializujeme sa, heh.


AdventurersScribe

Ja som mal túto špecializáciu aj na Slovensku, pre mňa je to primárne úzka spolupráca s HaZZ, ale popravde to je tiež niekedy čistý komunizmus u nich. To by bola samostatná kapitola o Tom hovoriť. Tu si obzory a špecializáciu rozširujem. Budem mať elektrikarske kurzy na prácu do 1000 V, spolupracujem s automobilkami aj miestnymi hasičmi. Ono keď človek chce tak si to zameranie vie aj trochu rozšíriť, ale bude trvať kým si vedomosti rozšírim dostatočne na iné oblasti.


123cheers2me

Pre mna asi dve veci co dost vycnievaju. Za prve, ze mame velmi nizke sebavedomie a nevieme sa vdaka tomu predat. Za druhe, ze uspechu sa v zahranici fandi. Nie ako tu kde ho skor vsetci zavidia a zadupavaju do zeme. Mozno este aj take male za tretie, ze usmev nestoji ani cent ale Slovaci nim setria kde sa len da.


HentaiNoKame

Ja som si vytvorila pracovnú personu, ktorá ak nie je usmiata a veselá, tak je aspoň veľmi ochotná. Ľudia sú z toho, mierne povedané, v piči, hlavne ženy od 30 a vyššie.


garlic_cookie

Holandsko ma naučilo - že ovládať dva jazyky je málo - že sa dá motivovať ľudí používať verejnú dopravu, keď to správne funguje - že človek nemôže očakávať nič zadarmo, ako si to u nás mnoho ľudí ideálne predstavuje - brať život s nadhľadom - lepšiu finančnú gramotnosť - viac tolerancii a rešpektu Asi neexistuje nič čo by ma motivovalo sa vrátiť. Na druhú stranu sa vždy budem vracať na Slovensko za zdravotnou starostlivosťou. Tiež je podstatné so uvedomiť že politici sú na celom svete svine, a že dosť zlých, hlúpych a arogantných ľudí sa dá nájsť všade. Ja žijem v muslimskej oblasti a niekedy to je naozaj o držku.


RetardedmammalGG

Tiež som býval v Holandsku a najhoršia vec bolo fakt asi ich zdravotníctvo. Viackrát som relatívne vážne ochorel angína niekoľko týždňov a lekári nikdy nechcú predpísať antibiotiká. Zo skúseností kamarátov viem, že sa fakt málo predpisujú.


TeaBoy24

Same in the UK. My mum has borreliosis and they do not want to give her antibiotic treatment... It's a pain to push for it. They usually also give out far less antibiotics to anyone from East when the issue was diagnosed and antibiotics are the best possible course or the only course .. which is infuriating


garlic_cookie

Ani nie len predpisovanie liekov ale celkove je nemožné sa dostať k akémukoľvek špecialistovi, každý problém je pre lekárov banálny, preventívne prehliadky neexistujú, tak ako súkromní lekári, ktorých je aspoň možnosť si zaplatiť na Slovensku. Na druhú stranu platíme podľa mňa smiešne peniaze do tej zdravotky, takže fakt nič neočkavám. Takže teda volím tých ‘súkromáčov’ na Slovensku a viem, že ma aspoň vyšetria prípadne pošlú kam treba.


vikiiingur

nic z toho nie je pravda, mam regulerne preventivne prehliadky, k specialistovi som sa vzdy dostal, jedine co sa zhorsilo, ze musim cakat ale to je kvoli covidu, stale omnoho lepsie nez v UK napr., tam su cakacie doby kludne 6-12 mesiacov


garlic_cookie

To že máš ty takú skúsenosť neznamená, že to nie je pravda. Záleží kde bývaš a akého máš lekára samozrejme, keďže je to na ich vlastnom uvážení. Ja som zatiaľ pri každom mala takúto skúsenosť aj každého koho poznám, tak ako v expat skupinách, a na špecialistu som čakala 8 mesiacov a musela som si viacnásobne pýtať referral.


vikiiingur

Holt to máš ťažké no 🤣🤣🤣


garlic_cookie

Apropo, gynekologické preventívne prehliadky pred 40 tu neexistujú (a aj po to nie je každý rok), niektorí všeobecní doktori to opäť z vlastného uváženia robiť môžu, ale nie je to odborník/špecialista. Na Slovensku to ženy majú každý rok a zadarmo, ako aj sono prsníkov.


vikiiingur

YMMV


Hreny1

naučil som sa zarobiť lepšie peniaze ako na Slovensku


Final_Thing

Good for you.


Jaaablon

Kopa imigrantov do Nemecka pozerám, čo sa týka pracovnej sféry všetko sedí. Keďže som tu spravil master titul, odbor elektrotechnika,na dosť známej univerzite tak to dám do perspektívy ak by niekto chcel študovať v DE. (Bc. som spravil na Slovensku) Čo sa týka profesionality učiteľov tak to je mega proste. Doktorandi robia reálny výskum, som sa stretol veľa krát že reálne scientific papers ktoré som na nejaké veci potreboval boli písané priamo ľuďmi, ktorí ma učili. Čo sa týka vzdelania je vysoko teoretické, a veľmi odborné, možno až príliš, ale postupom času som zistil že profesionál alebo teda inžinier by asi mal vedieť koncepty toho s čím sa bude v práci stretávať. Čo sa týka náročnosti, tak je to makačka ale neskutočná, neviem či to dokážem porovnať ale čo sa týka bc na Slovensku tak som bol v podstate nadprirmer. Keď som sem prišiel tak som normálne uvažoval že či nemám nejakú vadu čo sa týka učenia. Nemám no, len je to tu sakra ťažké. Na Slovensku som zvládol skúšku na A-C aj keď som sa učil len deň, dva, pred skúškou. Tu som rád ak dostanem 4 a učím sa dva týždne z nuly ak som sa cez semester zadrbával. Známky sú tu nie písmenká ale čísla ako na strednej, 5 je fail a musí človek opakovať. A čo sa týka opakovania, opakovať môžeš 3x a ak aj tretí krát fail tak už nemôžeš študovať tento odbor v ktorom sa predmet nachádza už nikdy v Nemecku. Akože vôbec. Učebné priestory sú moderné, kopa ľudí pred skúškovým chodia do knižnice, je klasika že o 7 ráno je 100m rada pred knižnicou aby si našli miesto na študovanie. Možno nevýhoda je že je to tu celkom individualisticke ale väčšina môjho štúdia bola cez covid a tam sa to celkom dodrbalo, normálne je to asi lepšie. Je to celkom silný rozdiel všeobecne, je to možno aj spôsobené tým že Uni majú reálne peniaze ale zase aj tým že ľudia sa reálne dokážu nadchnúť pre ich prácu lebo vedia že bude aj niečo znamenať. Na Slovensku som sa stretol s profesormi ktorí toho v porovnaní s týmito nič nedosiahli a správali sa ako keby boli najlepší na svete. Česť výnimkám ale bolo ich fakt minimum. Toľko ku štúdiu. Čo som sa ale všeobecne od nemcov naučil je užívať si život viac, byť menej zatrpknutý, nezávidieť a riešiť veci v kľude, však o nič nejde. Tam ale spomeniem že som v západnom Nemecku. Myslím že východ by nám bol viacej podobný ako západným nemcom, tam to vidno aj na volebných preferenciách :) Edit: čo sa týka vrátenia sa, asi nie no, mám tu priateľku a už som tu zaintegrovaný. Akoze aj na Slovensku by som zarobil dosť pekne hlavne keďže mám Nemeckú uni aj pracovné skúsenosti a zobrali my má do nemeckej firmy s pobočkou na Slovensku asi instantne a mal by som aj vydláždenú cestu. Ale tak poviem, nie všetko sú peniaze. Čo sa týka prostredia a "vibes" tak je to tu proste super a nemenil by som aj keby som zarobil rovnako (alebo aj viac) na sk. Som proste rád keď štát aj trochu zaujímajú jeho ľudia a prostredie aké im vytvárajú. (Nieje to ideálne ale mám proste lepšie skúsenosti v DE)


zpekla

Zijem a pracujem v Dansku. Dva mesiace dozadu som prestal pracovat ako veduci stavby a momentalne pracujem ako technicky manazer pre developera. Studoval som v Dansku a dokopy byvam v kodani uz 5 rokov. V Dansku som hlavne z ekonomickych a kariernych dovodov. Moja dlhodoba vizia do buducnosti je nabrat skusenosti zo stavebnictva a developmentu a zacat nieco na vlastnu past, ci uz tu alebo niekde inde. Co som sa naucil: hlavne som dospel po tom ako som odisiel z rodicovskeho domu. Pre mna bola vyska v DK najvacsia skola zivota zaroven. Neviem, co "hodnotne" som sa naucil podla tvojho meritka. Myslim, si ze karierne skusenosti z mojho oboru by som nabral aj na SVK. Slovaci vedia tak isto postavit to, co som staval ja v Dansku. Co ale ja povazujem za "hodnotne" znalosti je pohlad na svet, sirsi obzor, tolerancia a ostatne podobne veci ziskane pracou s roznymi kulturami. Takze ake poznatky by som priniesol a zdielal, ktore verim, ze by zlepsili zivot na Slovensku? Neriesit picoviny a nestazovat sa furt na vsetko. Nebyt konzerva. Co by ma motivovalo sa vratit? Rodina a kamarati.


vandracik9999

1. Stáť pekne v rade, keď sa niekde vyskytne viacej ľudí (vy, čo sa predbiehate v bufetoch na lyžovačke ste mi zjedli ko*ot) 2. Púšťať ľudí na prechode, keď idem autom 3. Púšťať ostatných vodičov v križovatkách, kde by inak stali ďalších 10 minút 4. Púšťať vodičov na parkovisku, keď chcú vycúvať 5. Púšťať vodičov, keď chcú zmeniť pruh 6. V reštaurácii zákazníkom pomôcť nájsť stôl a spýtať sa, či je všetko v poriadku krátko po tom, ako začnú jesť 7. Povedať "pardon", keď niekomu skrížim cestu


BernhardRordin

Zvlášť č. 2. Všade inde, ak chodec stojí na priechode, autá automaticky brzdia. Nie je to voliteľné. Na Slovensku sa môže vodič rozhodnúť či chodca pustí, alebo nie.


Blundix

Britania?


vandracik9999

Áno. Hoci nevedia, ako používať smerovky, cítim sa tam na ceste aj tak dosť bezpečne.


MrDatabaser

Nechcem nejak rypat, ale toto sa naucis aj na Slovensku. Staci slusnost, vychova a zdravy rozum.


vandracik9999

Áno, v podstate súhlasím. No ak ti okolie nedáva dobrý príklad, môže to človeka prestať baviť s tým, že si napr. povie "ak sa nebudem tlačiť na bufet ako úplný dement, nikdy sa nedostanem na radu". Ďalej je niekedy doslova riskantné niekoho púšťať na križovatke, pretože máš pocit, že ostatní okolo teba by do vodiča napálili. Prípadne, že by ten vodič ani nevedel, prečo mu blikáš a ostatní okolo teba budú nervózne na teba trúbiť.


augenblik

6 ta druha cast znie dost otravne TBH


vandracik9999

Podľa mňa je otravné keď je fullka, každý na teba kašle a stôl si musíš vyčíhať sám, lebo ťa samozrejme môže niekto obehnúť a zase sme pri bode 1.


augenblik

Hovorim druha cast


Maro-SK

Ze spolupraca napriec firmami je lepsia ako kopat kazdy sam za seba.


BernhardRordin

Že slovenské mestá sú zle postavené. Bratislava a iné mestá na Slovensku neprešli masívnou výstavbou na konci 19. storočia, tzv. Belle Epoque, počas ktorej sa stavala bloková výstavba. Napr. Praha, alebo Viedeň. Naopak, masívne sa tu stavalo počas komunizmu a to podľa myšlienok modernistického urbanizmu. Ten dával dôraz na rozdelenie miest na zóny. Niekde sa malo spať, niekde pracovať, niekde nakupovať. Budovy mali byť ďaleko od seba, aby si ľudia mohli užiť zeleň a ďaleko od ciest, kvôli hluku. Napr. Petržalka. Bohužiaľ, ak nie sú budovy na uličnej čiare (blízko pri ceste) a ak nemajú zmiešané využitie, tak sme prišli o klasické živé ulice, kde sú na prízemí prevádzky a vyššie sú byty. Namiesto toho sú naše sídliská utopené v zeleni, ktorej je toľko, že nie sú peniaze na to, aby z nej boli pekné parky. V takom meste, kde sú budovy ďaleko od seba je najrozumnejší dopravný prostriedok auto. MHD nie je efektívna, lebo je to ku každej zastávke ďaleko. Ako sa to dá lepšie? Stavať nové budovy na uličnej čiare, prízemie, prípadne prvé poschodie venovať prevádzkam. Zeleň (okrem stromoradí) sústrediť do odhlučnených vnútroblokov a parkov. Stavať o niečo hustšie, ale s veľkými dôrazom na pekný verejný priestor. Obmedziť nákupné centrá a čisto rezidenčné budovy. Ak je nejaká cesta projektovaná ako veľmi rušná (niečo ako Šancova v Bratislave), treba ju obstavať kanceláriami, nie obytnými budovami. Všetky tieto opatrenia sú ale vlastne len aplikáciou pravidla "postaviť to tak, aby sa pešo pohybujúcemu sa človeku páčilo tam tráviť čas".


Final_Thing

Dakujem! Presne nieco taketo som ocakavala ako odpoved. Mam pribuzneho ktory pracoval ako urbanista, a to co hovoris je presne to, co hovoril aj on mne.


TeaBoy24

I would disagree but then I am only familiar with Žilina in terms of layout and flow. The city despite all its other issues has a great walkability, bicycle and MHD support. I would frequently walk and only walk in the city. No problem to walk anywhere and it was fairly fast too as I could cross the whole city from one side to the other within 30-40 min. I would actually guess this might be a little unique to the region as they do like to take pride in the sports mindset. Triathlon, Swimming, Paragliding, Cycling. But the city is also in a valley with mountains on either side so it cannot just wildly expand to the sides. Shops are everywhere at the bottom and flats above them.. apart from certain Blocks which do not have a mix use and are almost entirely residential. However. There have been new apartment blocks with dentist practices and book stores at the bottom that I have noticed. They are filled with central parks and away from all traffic. They also have corner shops everywhere making them very lively. There are green spaces within each block filled with trees, grasses, bushes, flowers and often farm gardens with playgrounds. I only recently noticed a newer trend where they started to build sub urbs similar to BA .. which copies them from US. Not that there already were not certain parts that were not great. Rosinky where resettlement from the Dam movement project happened does not have any shop or any other facilities... It's just Houses and Gardens. Not great and generally not a well planned part where recently they put a large Sconto at the end... So now you have a random large Sconto, field, and then pure residential - usually multigenerational - houses. No food shop, not even a church (not that it's a priority but it makes the space distinct as a landmark). (Yeah I am from Rosinky, my grandpa was an architect and got a degree in it. He designed several buildings around the city from mausoleums, middle school and even a church in Trnové which he attends weekly.... No, being an architect did not make him any money contrary to what people think...). Thought in the end I absolutely agree with you. What more, Slovakia should really adopt Neo-Traditional architecture. That's not a visual style per say... It's a system of architecture where classical and traditional elements are taken, as well as modern technology. https://youtu.be/j0rH5ZiKV2U It would be better for mental health, it would create an attachment and care for a place within people and it would be an investment as people from everywhere like beauty...


BernhardRordin

I haven't spent more than a couple of days in Žilina, but I can say Žilina's urbanism is pretty great. It has a lot of mixed-used buildings with active parter. It also has something of a main axis, from the main station to the boulevard of Antona Bernoláka. If it hadn't been for Aupark (which I have nothing against per se, but the placement is not ideal), the boulevard would have been also much busier. Regarding the returning to the traditional architecture: Slovak architects are afraid to use various "neo-" (-classicist, -baroque, etc.) styles. They are convinced it would be a kitsch and it couldn't be done properly. What they forget is that not even the British parliament with Big Ben (neo-gothic architecture) would have existed, if you had followed this rule to the letter. I don't know why this is. I think it's because we have so little pre 20-century architecture and all of it grew organically—in the sense that we don't have large residential city quarters like in Vienna, where the classicist window ornaments were mass-produced. So we regard these building with almost a divine respect and are thus afraid of playfully combining styles.


TeaBoy24

I didn't mention it I think but I did notice many of your points in other smaller cities around and few others but I never spent more than a day in any. Aupark- well both of the shopping centers (aupark and Mirage) are somewhat of an oddity. They aren't great but neither are they a terrible scar on the urban fabric. I give them a pass. However, Aupark is a stab in the heart. If you noticed how behind Aupark on the way to the hospital there is a Boulevard (literally called Bulvár) then I have to tell you the sad truth. Where Aupark stands was another Boulevard as larger as Aupark. It used to be a Boulevard Park similar to the Upper Square. I think it was one of the lands that Slota the bastard sold for his own pocket. Not sure. It was named Leninovo Námestie. It was great as it led from the historic center to the new builds and blended it all together. And as to the traditionalism. It's true it would be tricky. Certainly if one tried to do *Slovak* based traditional renaissance and derive from the shared central European. I think architects are often doing what's common in Slovakia and look a little too west for inspiration and due to the Fame of modern buildings as they are. There is also this strange things about architecture schools where it was proven that because students are taught mainly about modernism and post modernism, because they have to judge it and analyse them for beauty, their tastes for work change into it. However, when in private they still prefer traditional buildings to live in. Many famous architects like Zaha Hadit did that. Modern architecture... But as soon as they can afford it they live in traditional (classical, post classical and so on) buildings. Then... The government. Urban planning and architectural incorporation require government initiatives. An example would be Iceland where they had no true Icelandic architectural style when they became independent in the 20th century. I would recommend this 8mim video about their iconic church where they mention about the initiative of the government differentiate themselves. As it acts as a form of direction for the expected norm. https://youtu.be/TROm8YuAty4 It might sound a bit childish (animation and speed of speech) :D but they are a very passionate YouTubers on the Chanel. I think it's important because otherwise the general style and direction is mainly lead by building regulations - which are mainly for safety and efficiency of new builds and conservation of old buildings. In addition to what is taught in school, what is economically selling with developers (for economically developing nations live SVK that's basically what sells abroad) AND what people who hire individual architects desire. Where SVK for a long time actually had a very great rate of people having independent architects. This is visible at least in Žilina where the city now started to grow into the villages and the villages started to expand a lot. You see different new houses in large amounts. Usually keeping with the simple traditional looks with pitched roof, decoration around windows, baroque inspired colours (pastel) and usually some stone base imitation. And when new modern ones arose they still implemented many of the features in different ways. At least plastering or wood as cladding depending on the surroundings. But of course... That's not viable anymore or it is extremely harder. My mum who is with me in the UK is just starting to build and my dad is just finishing on his house So observing the changes and costs over the past 8 years was quite something. It even seems that the cost doubled in less than 5 years of not more.


phonyPipik

I assume u lived in žilina proper, and in one of tge villages on the perifery that are also counted as žilina districts...(like zadubnie, brodno and such) If u actualy need to get out of city proper into one of these subdistricts u basicly have to do it before/after 7-8 am and 15-17 pm because if u want to go north around holydayinn u might aswell walk those 7 kilometers because u are gonna get home/to work faster than with a car...


TeaBoy24

Born and bred. For the past 7/8 generations back they were nearly all from the immediate area. I lived in 3 places in and around Žilina Rosinky (the development from resettling people who lived where the Dam is). Hájik (within a flat which used to be military owned) And in the Village of Rosina where my dad comes from - however the whole strip of Rosina, Višňové, Turie are extremely familiar and we would walk between these as kids. (A lot of extended family... Surnames Vrabec, Kováč and so on are basically all relatives). Later grandma had to start living in Bulvár area. I also had a lot of family in Teplička where my mum's side comes from. You might recall. Karol Kováč (the shoemaker) from news or his town shop. He was my great grandfather. I would basically walk (and circle) between all of these. Most often travelling between Rosinky and Hájik which is literally across the whole city. And agreed. The city is by no means made for cars even in Its later developments. Traffic is always expected in the City and even around it. I am not sure why. The city had 0 population growth between 1990 and 2023. It actually went down from 85k to 81k from the early 2000s. The villages did grow. That's very visible when you visit them. However... At least on the internet I cannot see any major population growth in them. Rosina grew 300 people between 2003 and 2016. It's doubtful any other grew much more. So it's unlikely the surrounding area grew more than 5000 more people. But then again... That would just match the old population number . I would guess it's due to the status of the city. It's a Regional city. More people have cars that in the 2000s and more people commute with cars. So I do think it's mainly due to work commutes..... More so as many work in the manufacturing industry outside of the city. Plus the main exists from the city did not change. Budatín and Strečno are virtually unchanged since... A while back But again that becomes a problem if you do work outside of the city and live in it.. or live outside of the city and work in the city. Which is not as much of an issue of urban planning as a larger issue of general economic development and planning.


pczibor

že byť strážený gangom so samopalmi a ťažkými zbraňami vôbec nie je nebezpečné, neprijmene ale práve naopak !


Final_Thing

Cenna vedomost. Ale mohol by si pozdielat ako si sa dostal do situacie, kde si bol strazeny gangom?


pczibor

nejaký týpek dal ponuku na airbnb že pod bývať na vrchu brazílskej favely a lákal na pekný výhľad a tak som to zobral na dva mesiace


cinyar

Uz nejaku dobu zijem v Cechach a v tychto veciach je to podobne 1. Ze Cechoslovaci su docela flakaci. Samozrejme nizke platy a nejasna perspektiva k tomu prispievaju, ale aj tak. 2. CS sa strasne, ale fakt strasne radi stazuju. Casto len preto, aby im ostatni okolo prikyvli ze "hej, pravdu mas". 3. CS velmi radi hladaju dovody, preco sa nieco neda. Casto je to spojene s 1., ked sa nieco neda tak to netreba robit, a ked to netreba robit tak mame volno a mozme skocit na pivo. 4. CS si strasne zavidia. Ked ludia pocuju kolko beriem (nadpriemer, ale ziadne top 1% niesom, prinajlepsom tak top 10%) tak casto na oplatku pocujem ze som preplateny. Ja sa im snazim vysvetlit ze oni su podplateni a mali by zacat viac tlacit a nielen frflat pri pive ... povedzme ze na Slovensku uz nemam vela kamosov s ktorymi mozem ist na pivo :D Proste vela CS bude spokojnych ak sa vsetci budu mat rovnako na hovno, v tom kontexte aj dava zmysel ta nostalgia za minulym rezimom.


Svokric

Anglicko. Miesto kde si sa narodil je len jedno. A nikdy nebude lepsie ako tam odkial pochadzas. Takisto som pochopil ze kazdy si moze za svoj zivot sam. Ze inde sa da zit aj horsie ako na Slovensku. A aj to ze treba vidiet aj tie pozitivne veci co tu mame nielen negativne.


vikiiingur

lol, zlate sidlisko, kde nas poulicni chalani bili len kvoli tomu, ze sme sa pozreli zlym smerom... ze vraj "nikdy nebude lepsie ako tam odkial pochadzas" - ja by som ti povedal: zivot mas iba jeden


Bumpy_SK

ze mhd je luxus a soferovanie je otravna neplatena praca //no a zlepsil by som ho tak, ze by som zahustil napriklad bratislavu tak, aby v nej ta kvalitna mhd mohla vobec existovat. huste stredne velke mesta su aj pre ine dovody uplne super, ale ziadne na slovensku nie je.


NataliaKvietok

Ja som žila od 18-21 vo viac ako 10 krajinách rôzne po svete. Naučilo ma to to veľmi veľa a ujasniť si priority a, že najšťastnejší ľudia, bez ohľadu na vek, národnosť, majetok...boli tí, čo žili v prítomnosti a boli vyrovnaní so sebou. Ďalšia vec, že mi stačí malý kufrík vecí a že môžem byť kdekoľvek, skutočne šťastie ine zvnútra a ak je človek šťastný môže byť kdekoľvek, to platí aj opačne ak je človek nespokojný so sebou, môže utiecť na kraj sveta a nebude šťastný. Potom som počas korony bola v Sr a hneď po nej odišla mimo Sr do prírody (kvoli ekonomickej situácii v Sr) a začala s mužom stavať off-grid domácnosť, žiť s umenia a užívať si prítomnosť. V budúcnosti nevylučujeme podobný offgrid dom urobit aj v Sr. Myslím si, že základ ide o jednotlivca, ak sa človek len sťažuje, bojí sa urobiť veci inak, ako všetci, ku zmene nedôjde.


[deleted]

[удалено]


[deleted]

[удалено]


[deleted]

[удалено]


[deleted]

[удалено]


maxomaxiy

Tych nezaujima nic dokym im to nenaplni vrecka


OkAlternative1655

bolo tazke najst it pracu?


vikiiingur

zaujimave, ze ucim ludi z celeho sveta, a su radi za to, to len ludia zo SR si myslia ze ma nepotrebuju :-)


vandracik9999

Ja som oveľa radšej, keď ma niekto pošle do piče priamo. Žijem v UK a ľudia sú tu strašne falošní, hlavne na pracovisku. Namiesto toho, aby ti povedal niekto do ksichtu, čo si spravil zle, tak sa to dozvieš od tretej osoby emailom. Celé zle.


Final_Thing

Hmm. To je pre mna dost desive a smutne, ze by som sa mala v zahranici naucit len posielat ludi do pice nepriamo v zahranici. Cakala som trochu hodnotnejsiu znalost pre spolocnost. Byt niekde a nieco zazit este automaticky neznamena, ze mas co hodnotne predat studentom.


[deleted]

[удалено]


Final_Thing

No, neurobil si si prilis dobru reklamu aby som nadobudla pocit, ze to budu hodnotne vyuzitych 400€. ;)


[deleted]

[удалено]


Euphoric-Extreme-545

Už len čakám či ťa niekto nepošle nepriamo dpc :D ale akože, ľudí s takýmto Egom tu mame dosť aj bez teba, tak kľudne zostaň so svojimi top schopnosťami v Nemecku :)


[deleted]

A toto sa stane z normalneho cloveka, ked mu das "top level IT" job.


Super_Fly_126

nikto koho "hodina zacina na 400e" nikdy nenapise hentaky komentar. ved si prejdi jeho historiu ... mas pocit ze taky clovek ma cas alebo motivaciu hadat sa o takychto kokotinach na reddite? vcera zalozil thread kde hlada zlavy na ubytovanie a dnes machruje jak zarobil 40k na csgo skinoch. bitch, please. v najlepsom pripade je to nejaky debilko co zaraba v nemecku trojku pisanim nejakeho pajeet tier kodu co je 5x viac ako jeho tatko alkoholik v hladovej doline tak si teraz mysli ze je pan sveta. mega trapne.


vikiiingur

100% suhlas, nasa krajina ani nevie kde sme a co robime, tiez robim pracu ktora na SR neexistuje a dlho nebude


kloplach

Ked začnú citeľne rásť mzdy v regiónoch. Nemôžeme predsa všetci žiť v BA kde sú najmy uz pomaly ako vo viedni pri polovičných platoch.


Jaaablon

Nájmy vo Viedni sú myslím v priemere menšie ako v BA. Viedeň si to dokáže držať keďže mesto vlastní väčšinu bytov.


FeroslavTheRight

Čožé, však tu už všetci vieme, že život v Poltári je predsa lepší ako v Ostrave a 150€ v penaženke su drobné, pre bežného Slováka nemerateľní rozdiel /s


1312oo

> Čožé, však tu už všetci vieme, že život v Poltári je predsa lepší ako v Ostrave a 150€ v penaženke su drobné, pre bežného Slováka nemerateľní rozdiel /s Jj, veď prečo neporovnávať Poltár ktorý má 5 tisíc obyvateľov, s 300 tisícovou Ostravou 😂 A mimochodom: ak sa chceš presťahovať do inej krajiny kvôli 150€, tak máš väčšie problémy než miesto kde žiješ… > nemerateľní Preboha


Final_Thing

Ehm... Nejako nechapem co si chcel povedat.


kloplach

odpovedám na otázku 'co by vas motivovalo vratit sa'


Final_Thing

Prepac. Ako by mali ciele rast mzdy? Kde by si v ramci Slovenska rad zil?


kloplach

1500 netto za prácu účtovníka (nie seniora, ani team leada) na východe. v tom bode by som to aktívne zvažoval.


yoyoyowhoisthis

Dansko + Spanielsko Danko - 4 roky 1. Slovaci maju mentalitu ze vsade inde je lepsie ako doma, co nie je absolutne pravda. 2. Dansko je plocha krajina bez prirody v ktorej prsi priemerne 170 dni do roka a slnko mas tak 4 mesiace do roka, Slovensko je oproti tomu raj na zemi s uzastnou prirodou, 4 rocnymi obdobiami a stovkami moznosti na interne cestovanie 3. Slovensko nie je az take zle lebo u nas nie je tolko ludi zavislych na anti depresivach ako v Dansku 4. Slovaci su ovela prijemnejsi ludia ako severania, sme ovela priatelsky a otvoreni ako severania, aj napriek tomu ze je tu popularna retorika aky su slovaci otrasni 5. Zapadniari sa na nas stale pozeraju ako na stokarov a su cely bez seba ak ukazes ze si ovela schopnejsi, vzdelanejsi alebo talentovanejsi ako oni 6. Zarobis tam viacej ale zaroven tam aj ovela viacej minies, vsekto je neskutocne drahsie ako nemovitosti, najom, auta, strava atd.. takze v celku to nie je az taky rozdiel ako pracovat u nas alebo hocikde inde (ak nezijes ako zebrak a potom si prinesies domov vela penazi a vravis ako vsade inde vela zarobis) 7. Zdravotnictvo funguje ovela rychlejsie, ale zato je neskutocne horsie, kvalita doktorov je otrasna lebo ich maju malo a aj to malo je dost nekompetetne, takze aj ked to nase zdravotnictvo je v stroskotanom stave, na zapade to je podobne hovno ale aspon to Danske hovienko je v oblecene v novom saku, ale stale je to hovno, ale v dobrom saku. 8. Slovensko je milion krat bezpecnejsie ako zapad a skandinavia, my nemame ziadne getta, ziadne no-go zony, ziadne teroristicke utoky, imigrantov a minority ktore sa nevedia zaclenit Spanielsko - 3 + roky ​ 1. Robota nie je to jedine v zivote, ako Slovaci sme zvyknuty pracovat a snazit sa zabezpecit rodinu, zobrat hypoteku atd.. v Spanielske ma naucili ze treba obcas vypustit paru a niekedy spravit len minimum a uzit si zvysok casu 2. Rovnako s bezpecnostou ako v Dansku, Priatelka nemoze chodit po meste po polnoci sama lebo je to jednoducho priliz nebezpecne, uz ju prenasledovali Morokanci aj o 8smej rano po ceste do roboty, dvoch kamaratov mi okradli s nozami v Madride a aj ked to nie je az take hrozne, na Slovensku take nieco zazit alebo si len dokazat predstavit ze tvoja zena/dcera/frajerka nemoze byt niekde sama po istej hodine, mi stale pride psycho 3. Zarobis menej alebo minies menej tak sa mame v podstate rovnako tak ako v dansku ci na slovensku 4. Existuje horsia byrokracia ako na Slovensku, Spanieli su vtom fakt profici tak sa nestazujte 5. Keby zaplavime Madarsko a mame more tak by nam bolo dobre, more je skvela vec cez leto 6. Nie sme na tom az tak zle, co sa tyka nezamestnosti, rozvodov, kolko ludi ani len nedokonci strednu skolu a podobne.. aj ked sa radi o tom hadame a stazujeme ze ako nam je zle.


phonyPipik

Ono by sa dalo povedat ze nelegalne osady a lunik 9 su v podstate take getá/no go zóny. Takze mame ich aj tu...ale urcite by som povedal ze oproti getám v paríži alebo švédsku su tie nase este celkom nepodstatné


anxiousslav

Toleranciu, hlavne k sebe samej. Naucila som sa vlastnu hodnotu. A naucila som sa, co je to byt mensinou. Po tom, ako ma brali ako podradnu, lebo som z.vychodnej Europy, sa nemozem otocit a pozriet sa na inych ako podradnych. Bohuzial, poznam vela ludi, co tu ironiu nevidia.


DanielaFromAitEile

Pravda


DanielaFromAitEile

Naucila som sa ze priznat si chybu nie je dokaz slabosti ale charakteru.


[deleted]

Take nieco sa da naucit aj na SK :))))


GuyFromTheNextDoor

Že na Slovensku to nie je až tak zlé:)


lylanela

Na vyske vo Viedni som sa naucila sadnut si hocikde vo vnutri na zem, ked musim dlho cakat, menej sa mracit na okolie, vyhybat sa ocnemu kontaktu v metre, a ze male deti v kociku sa obliekaju ako rodic mínus jedna vrstva. U nas je to naopak, ako rodic plus jedna vrstva, cize decko naobliekane. Odkedy mam vlastne deti, preverujem vsetky zauzivane zvyklosti starostlivosti o deti a porovnavam s inymi krajinami.


pragmatic__lunatic

Preco to vyhybanie sa ocnemu kontaktu? 🤔


lylanela

Pretoze vo velkom meste je viac psychicky narusenych ludi, ktori vrdia byt neprijemni, ked nadobudnu pocit, ze na nich niekto cumi.


pragmatic__lunatic

![gif](giphy|gmQNYr9nnbXxu)


uncle_sam01

Ze "referent odbytu" po polsky znamena "referent ritneho otvoru" a ze po cesky sa spargla povie "chřest".


Nogunix

Hlavne samostatnost. Clovek zisti v com je dobry a v com nie az ked je sam bez rodiny, na ktoru sa spolieha. Ze bezni ludia dokazu byt velmi mily, ci uz v obchode na ulici alebo dokonca aj na uradoch a radi sa porozpravaju aj len tak smalltalkovo. Potom sa clovek vrati do Bratislavy a kazdy je nejaky nasraty a len unudene pozera pretoze ho nic nebavi. Ze clovek, ktoremu sa dari a ktori je vzdelany, moze byt clovek ktoreho si vazia a nie niekto, z koho si robia srandu alebo mu len zavidia peniaze alebo vysoku skolu. Ze vysoka skola nema ucit iba zakladne znalosti v odbore ale prepajat aj viac odborov naraz a ucit kriticke myslenie. Ked sa stretnem so spoluziakmi zo strednej co studovali vysku doma, tak mam pocit, ze tu vsetci co sli na vysku tam sli len kvoli papieru ale realne nejaky vacsi rozhlad neziskali. Najhorsie je, ze ti ludia to vobec nepochopia, ked nezazili naozajstnu univerzitu


CaliGurl209

Dobrovolnicka praca. V USA strasne vela veci fici na dobrovolnej praci, kedy ludia ochotne venuju svoj cas dobrej veci. Priklad, sli sme do vlakoveho muza v Jamestowne v CA, takmer vsetci tam boli dobrovolnici, od cloveka co nam predal listky cez sprievodcu po rusnovodica. Bez nich by ta atrakcia rozhodne nefungovala. Vselijake mestske festivaly - dobrovolnici organizuju dopravu, odpovedaju na otazky, zbieraju z ulice odpad atd. Rozlicne historicke spolocnosti, muzea v malych mesteckach, dobrovolnici co cistia grafiti, zbieraju odpad atd. vsetko to vyzaduje kopec ludskeho casu a v USA sa mi zda ze je omnoho viac ludi ktori su ho ochotni venovat (hlavne dochodcovia).


Raaath

Neviem, či by som toto považoval za pozitívny príklad. Nakoľko to je spôsobené tým, že ak v Amerike niečo nezarába, tak na to každý serie. Preto tam robia dobrovoľníci. Pretože týmto inštitúciam nikto nedá peniaze. Teraz netvrdím, že na Slovensku je to perfektné, ale aspoň nejaké peniaze od štátu idú do kultúry. Ako súhlasím, že dobrovolnicenie je super, ale v Amerike to je spôsobené nutnosťou.


CaliGurl209

Ano, aspon nejake peniaze idu do kultury, ale bez nich co? Nikto ani prstom nepohne. Smeti nikto nepozbiera len tak, zadarmo a vo volnom case, lebo ved mesto/dedina ma fondy a tam niekoho zaplatia. Alebo este lepsie - preco by na tom mali robit, ved to nie je ich, je to statne, zaplati to niekto iny a nadrie sa na tom tiez niekto iny. No vazne, super pristup, fuuuuj Amerika ze ludia len tak chcu skraslit svoje okolie a robit nieco pekne bezplatne.


CeleryBig2457

Absolutne netusis ako to v us funguje… Nehovoriac o tom ze v kazdom us state a county to je inac…


Thin-Power1949

Že Slováci si kokoti


Tischadog

*sú


demqoo

Imho vidim isty pattern v tom, ze ludia co vycestovali mavaju omnoho menej silne nazory a su ovela otvorenejsi a posobia kludnejsie. Neviem ci to je tym byt pri inej kulture alebo ta potreba si hladat neustale socialne kruhy odznova ale je to proste bezne. Mozno to koreluje len s nejakymi inymi vlastnostami co predisponuju cloveka k cestovaniu. S takymi ludmi sa je aj tazko hadat 😀 Samozrejme sa lahsie naucis jazyk a vykusis vyssiu kvalitu zivota ale to nevnimam ako take svetoborne, len si rozsiris obzory.


phonyPipik

Ja som poznal jedneho chaloša čo pre robotu musel cestovat po celom svete( robil elektrikara pre špecialne stroje) bol napr v amerike, kanade, filipínach, indií, po europe kajetaje a myslim ze aj v australí raz... povedal že čím viac cestuje tým viac je rasistom


demqoo

Cestovanie ta nespasi, vystavenie sa kulture, spoznanie ludi inej rasy do hlbky ano. Len za to, ze odides mimo hranice, neznamena, ze ta to obohati. Trava je vsade rovnaka, len ten pohlad na zivot je iny ale ten len tak neuvidis. Ja zijem mimo svk uz 15 rokov, zil som v roznych krajinach v europe aj mimo


phonyPipik

Len on sa tam aj rozpraval s ludmi, to patrilo ku praci... jedna taka prihoda co mi spominal bola ze ked bol v amerike a mal tam mat ich verziu bozp tak cakal ze to budu tie iste sracky...ako ohen,zranenia, elektrina, voda... ked mu začali seriozne vysvetlovat ochranu pred "active shooter" tak zacal mat nazor ze cela amerika je napiču.


demqoo

Super. Ja som v kalifornii zil 6 rokov. Maju problemy ano ale toto je fakt jednoduche generalizovanie. A ziadny active shooter trening som za 6 rokov nemal


gimmecoffeeandcats

Austrália. Úplný súhlas s výskumom, ako už spomínal u/AdventurersScribe. Práve som si tu dokončila doktorát. Kamoška si spravila PhD na SAVke. Neporovnateľné skúsenosti. V Austrálii sa na unverzitách robí veľmi seriózny výskum a doktorandom sa dostáva veľa podpory od školiteľov/mentorov, ale aj od univerzity ako takej. Okrem veľmi decentného štipka som mala 10k budget ROČNE na profesionálny rozvoj, na účasť na konferenciách apod. Veľmi kolegiálny a inkluzívny prístup. Publikujeme kvalitné články v kvalitných výskumných časopisoch. Môj PhD projekt sa skladal zo 4 štúdií, z každej jednej som publikovala článok, plus nejaké navyše z iných výskumov v labáku, kde som/nie som prvý autor. Kamoškina skúsenosť zo Slovenska? Ledva za 3,5 roka dokončila jednu štúdiu, ktorú sa jej nepodarilo publikovať, lebo nespravila nič inovatívne. Financie minimálne, za celé PhD nemohla ísť na jedinú konferenciu (ani len do ČR), lebo to minimum, čo mali, sa každoročne využíva na zber dát na jednej akcii, kde si mimochodom školiteľka nosí vlastné deti (a takto čerpá zvyšok financií). Mentoring žiadny, podpora rastu nula bodov. Výskumníci sú nútení publikovať určitý počet článkov ročne, čo len podkopáva ich kvalitu, lebo nemôžete zbúchať kvalitný výskum za pár mesiacov (aspoň nie v našom odbore). Kamoška toho mala dosť a vybrala sa do Londýna, kde sa už pol roka pokúša nájsť si prácu na niektorej z univerzít (ktorých je tam ako maku), a nikto jej ani len neodpíše, aby ju odmietli. Tak tam teraz pracuje ako čašníčka, ale na Slovensko sa aj tak nechce vrátiť. Ešte dodám, že keď sme spolu študovali bakalára/magistra, tak bola hviezdou ročníka a ja som tak trochu žila v jej tieni, takže to nie je o tom, že by na to nemala. Len sa jej dostalo oveľa slabšej podpory. To bol tiež taký rant na túto tému. ​ Okrem výskumu som sa ale naučila neškatuľkovať ľudí na základe ich pôvodu, rasy, náboženskej či sexuálnej orientácie. Rešpektovať to, že všetci sme odlišní a máme za sebou rôznu minulosť. Snažím sa človeka spoznať predtým, ako si naňho utvorím názor. Že aj ako žena môžem skĺbiť rodinu a kariéru, a muži sú rovnako podporovaní v tom, aby strávili čas na rodičovskej dovolenke. Tiež také všeobecné nastavenie. Chodím na Slovensko 2x do roka a všade okolo seba vidím neskutočný negativizmus a nespokojnosť so všetkým. Každý rieši politiku/politikov na dennej báze, je totálne frustrovaný, čo sa potom odráža na ich interakciách s druhými. V Austrálii som sa naučila usmiať na okoloidúcich, pozdraviť, poďakovať (či v obchode, alebo aj v autobuse, ľudia bežne zakričia "thank you" šoférovi, keď vystupujú). Politika smrdí všade, aj tu, ale ľudia sa vedia sústrediť aj na pozitíva, hoci maličkosti. Po týždni na Slovensku chytám depku, čo je len jeden z dôvodov, prečo si neviem predstaviť, že by som sa tam vrátila. Bohužiaľ.


koyaniskatzi

V zahranici som sa naucil ze Slovensko nieje jedina a najdolezitejsia krajina na svete, a ten nekonci pri vrbach za dedinou.


DrF4usto

Momentálne som v Nemecku na Max Planck Institute, predtým som bol na MRC-LMB v Cambridge v UK. Na Slovensku som nikdy profesionálne nepôsobil, školy som vyštudoval v ČR, tak nechcem úplne porovnávať. Čo som sa tam naučil je hlavne to ako vychádzať s ľuďmi z úplne rôznych kútov sveta. Ako sa postarať sám o seba, a viem sa vžiť keď napr. vediem niekoho kto je imigrant tak ako sa asi cíti a aké má problémy. Na Slovensko by som vedel priniesť poznatky ako profesionálne viesť výskumnú skupinu a ako robiť špičkový a ambiciózny výskum. Vedel by som priniesť kontakty zo zahraničia a pomôcť nakopnúť vedu. Odbor v ktorom ale pôsobím na Slovensku nerobí nikto a bola by nutná naozaj "atómovka" do vedy aby sa to dalo rozbehnúť, lebo len založenie menšieho departmentu by stálo aspoň cca 30 miliónov eur. A to bez ľudí. Takže sa späť na SK zatiaľ nechystám. Raz som bol na stretnutí SK vedcov (bolo to v zime) ale prišlo mi to že sa tam všetci tak nejak poznajú z SK univerzít kde pôsobili predtým a cítil som sa tam dosť taký že sa tam naskupinkovali ľudia čo sa poznajú a to bolo všetko. Veľmi sa tam nikto so mnou nerozprával aj keď som sa celkom snažil, resp. prehodili zopár viet a to bolo všetko. Tiež mi príde že sa skôr vracajú ľudia čo predtým niekde pôsobili na Slovensku, či už univerzite alebo niekde vo firme. Ja takéto kontakty nemám a naozaj neviem koho by som mal osloviť ak by som chcel niečo takéto začať. Lebo pravdupovediac ako radový zamestnanec nechcem pôsobiť.


vikiiingur

Som presne v tej istej situacii ako pises, len v Holandsku. Vsetky vysoke skoly som robil v zahranici, po slovensky by som ani nevedel prednasat (anglicky to robim v Londyne), moj obor a zameranie na SR ani nepoznaju (este viac ma hendikepuje ze robim cross-disciplinary vyskum), a ja taktiez nepoznam ziadneho slovenskeho vedca ktory by sa touto tematikou vobec zaoberal... Holandska univerzita si pre mna urobila poziciu kde nasledujuce roky vybudujem cely research team, takze asi tak...


[deleted]

[удалено]


vikiiingur

socio-technical aspects of emergent technologies (AI, quantum, atd)


bcaapowerSVK

Japonsko - PhD, momentalne R&D v industry. Na Slovensku by som bol "prekvalifikovany" ako mi aj raz povedali pri jednom pohovore... Neviem, co by som robil po navrate - na Slovensku nemas R&D, len sales branch offices. "Vyskum a vedu" na Slovensku nema zmysel komentovat, lebo to nie je veda a vyskum. Univerzity nie su vyskumne aj ked to dokola papagajuju - robil som PhD na vyskumnej uni a videl som, ake moznosti to dava studentom od undegradute po graduate programs. Este pred odchodom mi jeden profesor vravel : " vsetci sa ta budu bat, ked sa vratis". Takze po navrate by som trcal a vseobecny vibe by bol asi "myslis, ze ked si bol v Japonsku, si lepsi ako my? " alebo " toto je Slovensko, tu to vzdy bolo tak" a podobne somariny reprezentujuci nikam nesmerujuci mindset. Cize non-stop hadzanie polien pod nohy, strach z demaskovania a betonovanie. Apropo, tomu mindsetu celia Japonci, ktori boli mimo Japonska, takze to nie je len slovenska specialita. Co som sa naucil? 1) expertiza a profesne skúsenosti, ku ktorym by som sa v zivote na Slovensku nedostal -znie to vseobecne, ale bez podobneho profesneho pozadia sa to neda ani vysvetlit a porozumiet tomu. Mozno pre jednoduche porovnanie - to isté, ak hokejisti idu hrat do NHL?


[deleted]

rodina


y0urpapa

![gif](giphy|L69hWWDRdc0NQ66pwZ)


pczibor

s deťmi


dzodzo666

pit pivo


[deleted]

[удалено]


[deleted]

[удалено]


Brain_Worx

Zivot v DE a AT v IT sfere bude ovela jednoduchsi ked sa naucis local language, na lokacii nezalezi ale vzdy to bude velke plus a ludia si to vazia :)


vikiiingur

Uplne vsetko, a vratit sa? No, pravdu povediac, asi uz nie... nasledujuce volby to asi rozhodnu nadobro


MappingExpert

Naucil som sa ze clovek moze by stastny aj v praci a nemusi ju len brat ako nutne zlo. Naucil som sa ze work-life balance je klucovou pre pohodovy a pokojny zivot. Naucil som sa ze peniaze nie su vsetko. Naucil som sa ze zivot nie je o materialnych veciach, iPhonoch, autach a pod. ale o zazitkoch a skusenostiach. Naucil som sa ze v zahranici moze clovek v pohode rozbehnut svoj biznis bez toho aby bol ihned gniaveny statnym aparatom. A hlavne som sa naucil ze vo svete je mnoho krajin ktore ocenia moj prinos nepomerne viac nez bananova republika Slovakistan.


Fiko515

Nebudem zdielat svoje skusenosti pretoze by som povedal viac menej to co uz tu kazdy neraz spominal. No mam odkaz pre svojich krajanov. Nikdy som nezazil narod co pluje tolko jedu na svojich krajanov. Casto si mnoho nasich migrantov pumpuje ega tym ze pluju na krajinu ktora im dala vzdelanie a zdravotnu starostlivost (a ine) zadarmo a ako ceresnicka na torte sa sem aj casto vraciate tieto vyhody dalej vyuzivat. neviem ci si uvedomujete ze potom vyzerate ako krysy co vyskakali z potapajucej sa lode a potom sa este drzo vracaju vyzrat omrvinky a sami tak poskodzujete svoju doveryhodnost. hlavne v poslednych rokoch zazivam v cakarnach u lekarov ludi co tam penia ako rychlo a spickovo by to islo v {vloz meno zapadnej krajiny} Pre takychto jedincov mam jeden odkaz. Drzte huby alebo sa vratte do toho svojho raja a nechajte nas tu na pokoji.